kanca.com.tr | KANCA
17.4.2017  
İthalatı Kesen Ar-GeİTHALATI KESEN AR-GE

Ticarileştirdiği Ar-Ge’si, Endüstri 4.0 tabanlı fabrika altyapısı, zorlu üretimlerin altından başarıyla kalkan robotları ve güçlü ihracat ağıyla liderliği kimselere bırakmayan KANCA El Aletleri; ihracata dönük üretim hamleleri ve yükselen yatırım oranıyla Scania, BMW ve Renault gibi devlerin çözüm ortağı.

YÜKSELEN YATIRIM GRAFİĞİ
Yılda ortalama yüzde 13, son 4-5 sene içerisindeyse yüzde 50’nin üzerinde büyüme başarısına imza atan 50. kuruluş yılını geride bırakan KANCA El Aletleri, 1970’lerde çekiç ve keserle başlayan üretim serüvenini zaman içerisinde el aletlerinin sektör öncüsü kimliğiyle bütünleştirdi. 2016’da bir önceki seneye göre yüzde 10 büyüyen ve portföyüne yeni müşteriler ekleyen KANCA’nın yeni yatırımlar ve taleplerle sektördeki yerini sağlamlaştırdığını belirten KANCA El Aletleri A.Ş. Satış Sorumlusu Aydın Gönül, 3 sene içinde 5 pres hattı yatırımı yaptıklarını belirtti. Ek bina yatırımı ile Fabrikasını büyüten KANCA’nın özellikle 2018’den itibaren büyük bir yatırım dönemine gireceğini ifade eden Gönül, firmanın sektördeki ağırlığını artırdığını ifade ederek; “Avrupa’da dövme mengenede pazar lideriyiz. Türkiye’nin ilk el aletleri üreticisi olması yanında, el aletleri sektörünün ilk Ar-Ge merkezini kurmuş bir firma olarak, ileri teknolojimizle müşterilerimizi memnun ediyoruz” şeklinde konuştu. Sanayi Gazetesi’ne konuşan ve yurt dışında 50’yi aşkın pazara hâkim olduklarını belirten Aydın Gönül, dönüşen altyapıya ayak uydurduklarının da mesajını verdi: “Endüstri 4.0 altyapısı ekseninde robotlarımızla gerçekleştirdiğimiz üretimlerimizle ithalatın önüne geçiyoruz.”

SÜREKLİ BÜYÜME ATAĞI
Yıllık yüzde 5 ila 7 arasında bir yatırım oranına sahip olduklarını belirten Aydın Gönül; “Sıcak ve ılık dövme birimlerimiz var. Oraya da tezgah yatırımı yaptık. 3 tane hattımız vardı onu 5’e çıkardık; 2 tane pres hattı aldık” dedi. Mevcut 25 bin metrekaraye ileve olarak 3 bin 2 yüz metrekarelik ek bina yaptıklarını ifade eden Gönül, ilgili kısmın sadece ılık dövme hattı fabrikası olacağını vurguladı. Yatırımın tamamlandığını ve şu an içerisinin yerleşiminin devam ettiğini anlatan Gönül, fabrikanın büyüdüğünü söyleyerek; “KANCA sürekli büyüyen bir yapıya sahip. Bu sene biraz daha yatay büyümedeyiz fakat 2018 ve 2019’da önemli büyüme hamleleri yapmış olacağız” diye konuştu.

EL ALETLERİNDE İLK AR-GE
Yarım asrı aşkın süredir sektöre el aletleri konusunda öncülük eden KANCA’nın el aletleri alanındaki ilk Ar-Ge merkezini kurduğunu belirten Aydın Gönül; “ Avrupa’da dövme mengenede pazar lideriyiz. Almanya’da 10 yıl önce kurduğumuz bir depomuz var, müşterilerimizin memnuniyeti müthiş bir yükseliş gösterdi bu yapımızla. Alman şirketleri gibi çalışıyoruz, Alman şirketi nasıl anında hizmet verebiliyorsa biz de verebiliyoruz” şekline konuştu.

PAZAR HEDEFİ
Dünyada 50’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını ve Rusya krizinden etkilenmemek adına Amerika pazarını seçtiklerini belirten Gönül; “Amerikalı toptancılar anında hizmet prensibiyle çalışıyor. Bizler de bu sebeple, ABD’de bir şirket ve depo kurma kararı aldık. Bu sene bunu gerçekleştireceğiz. Depoyu sadece el aletleri için değil, otomotive yönelik satışlar için de kullanacağız” bilgisini verdi.

BMW VE RENAULT’NUN ÇÖZÜM ORTAĞI
KANCA El Aletleri A.Ş. Satış Sorumlusu Aydın Gönül:
KANCA yeni teknolojilerle çalışıyor. 550 çalışanımız, 50 tane de robotumuz var. Robotlara ve otomasyonlara önem veriyoruz. İnsanların gün içerisinde ağır parçalarla çalışması mümkün değilken robotlar bu işleri yapabiliyor. Zor ve seri olması gereken işleri robotlara yaptırıyoruz. Türkiye’de bu işi ilk yapan biziz.. Kameralı kontrol sistemleri ile kalite kontrol yapan Avrupa’da 1 firma var. Türkiye’de ilk defa biz bu sistemleri geliştiriyoruz. Normalde bunları insanlar yapıyordu ki insanların yaptığı kontrollerde yorgunluk ve hata payı yüksektir. Ama kamera sistemleriyle hem insana bağımlılık hem de hata oranı düşüyor. Bunun yanında Ar-Ge çalışmalarına önem veriyor KANCA. Alüminyum dövme, titanyum dövme gibi farklı malzemelerle dövme yapıyoruz. Mesela magnezyum dövme çalışmalarımız var KANCA dövmede de Türkiye’de liderliğini sürdüren bir firma. Örneğin; otomotivde yaptığımız işlerden bir tanesi Renault’daki K9k 1.5 litre Motorunda kullanılan krank milidir. KANCA bu krankı üreterek projeyi yerllileştirdi ve 25-30 milyon Euro’luk ithalatın önüne geçilmiş olundu. Türkiye’de Bursa fabrikasına veriyoruz, onlar işliyorlar ve direkt motorda kullanılıyor. Bununla birlikte BMW’de 2 litre benzinli krank mili üretiyoruz. Çelik Pistonda Türkiye’deki ilk üreticilerden biriyiz ve sektörün liderliğini yapıyoruz. Özellikle binek araçta sektör öncüsüyüz.
EĞİTİME TUĞLA, GELECEĞE HAYAT
“Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu şirketimiz tarafından yapılıp Trabzon Sürmene’de Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne teslim edildi. 2008'den bu yana eğitim faaliyetleri devam ediyor. 5 ana bölümü var; makine, mekatronik, elektrik, gemi inşaat, gemi motoru bölümleri şeklinde. Yaklaşık 800 öğrenci kapasiteli bir okuldur. Yıllık ortalama 50 öğrencimize burs verilmektedir.”

KANCA: İthalatı Kesen Ar-Ge