kanca.com.tr | KANCA
3.10.2013   
Kanca AŞ, Abdullah Kanca MYO öğretim üyelerini ağırladı
Dövme sektörünün önde gelen firmalarından Kanca Dövme Çelik A.Ş, üniversite-sanayi arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu öğretim üyelerini 19-20 Eylül 2013 tarihlerinde TAYSAD Organize Sanayii Bölgesi’ndeki fabrikasında ağırladı. KANCA ayrıca TOSB içindeki Türkiyenin
konularında en önde gelen 5 yan sanayi firmasının da ziyaretini organize etti. KANCA Dövme Çelik A.Ş. Genel Müdürü Alper Kanca öncülüğünde yapılan toplantılarda Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu öğretim üyeleri Türk Sanayiinin geldiği düzeyi yerinde gözlemle şansı buldular, ders olarak okuttukları bir çok konunun uygulamadaki inceliklerini öğrendiler.

Büyüyen ve sanayisi gelişen Türkiye’nin nitelikli eleman ihtiyacının önemine dikkat çeken KANCA Dövme Çelik A.Ş. Genel Müdürü Alper Kanca, “Türkiye ihracatını artırıyor, sattığımız ürünün nitelikleri artıyor, müşteri ülkelerdeki kalite beklentisi yükseliyor. Bu durumda şirketlerimizin daha nitelikli insanlara ihtiyacı var. Bu da okulların daha fazla sanayi odaklı çalışması ile mümkün. Biz de buna katkıda bulunmak için Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu’nu yaptırarak Karadeniz Teknik Üniversitesine devrettik” dedi. Merhum Abdullah Kanca’nın adına yaptırdıkları okulun eğitim kalitesini sanayinin beklentisine uygun olarak aktarılması için öğretim üyelerinin sanayi ile olan ilişkilerini geliştirmeye gayret ettiklerini dile getiren Kanca, “Öğretim üyelerimizin sanayiye yönelik tecrübeleri ve bilgi birikimleri ne kadar artarsa, öğrencileri iş hayatına o kadar iyi hazırlayacaklardır. Burada hem sanayi olarak bizler hem de donanımlı bir şeklilde iş hayatına atılan öğrenciler kazanır. Nitelikli insan kaynağını büyütmek, geliştirmek için tüm sanayi kuruluşları üniversitelerle ilişkilerini artırmalı, öğrencilere daha fazla staj imkanı sunmalı ve öğrenci ziyaretlerine imkan tanımaları gerekiyor” diye konuştu.

Trabzon da yeterince sanayi tesisi bulunmaması, o bölgede okuyan teknik öğrencilerin staj, teknik gezi ve sonrasında iş bulma şansını azaltıyor. Öğrenciler teknik açıdan yeterli olmadığı için sanayi kuruluşları büyüme sağlayamıyor. Amacımız öğretim üyelerinden başlayarak bu kısır döngüyü kırmak . Bir sonraki sefer de okulun başarılı öğrencilerini davet edeceğiz ve onlara ileride çalışmayı arzu edecekleri bu güzel, modern, dünya ile rekabet eden sanayi kuruluşlarını göstereceğiz.

Öğretim üyelerinin TOSB ziyareti için komşu firmalara çağrıda bulunduklarını da hatırlatan Kanca, firmaların bu konuda çok duyarlı olduğunu istekli firma sayısının fazla olmasına rağmen öğretim üyelerinin zaman darlığı sebebiyle yalnızca 5 firmayı ziyaret edebildiğini söyledi. Kanca, ziyaret edilen firmaların öğretim üyelerinin branşlarına yönelik seçildiğini sözlerine ekledi.Organize Bölgede ziyaret edilen firmalar; Kampana konusunda ülkemizin lider kuruluşu EKU, otomotiv elektroniği dalında eşsiz imkanlara sahipVLE Elektronik, çelik üretimi kosunda Hasçelik, Uluslararası dev trafo üreticisi Schneider ve Türk otomotiv sanayini yurtdışındaki yatırımları ile temsil eden Farplas.
KANCA: Kanca AŞ, Abdullah Kanca MYO öğretim üyelerini ağırladı