kanca.com.tr | KANCA
9.1.2015 1  
Alper Kanca , Üçüncü kez EUROFORGE (Avrupa Dövmeciler Birliği'nin) Başkan Yardımcılığı Koltuğunda
Avrupa Dövmeciler Birliğinin bu sene Stockholm’de yapılan Genel Kurulunda, Türk dövme sektörünün lider firmalarından, KANCA Dövme Çelik AŞ nin Genel Müdürü Alper Kanca*, Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE **)' nin Başkan Yardımcılığı görevini üçüncü kez üstlendi. Euroforge tarihinde ilk kez aynı yönetim kurulu üç kez üst üste göreve seçilmiş oldu.

Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE), dünyanın önde gelen otomotiv markaları başta olmak üzere makine, savunma, enerji sektörlerinin üretimlerinde vazgeçilmez ve büyük önem taşıyan dövme parçaları üreticilerini aynı çatı altında toplayan Avrupa”nın tanınmış ve etkin bir meslek örgütüdür. Türkiye, 2000 yılından sonra gözlemci olarak faaliyetlerine katıldığı Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE)' ne 2006 senesinde Dövme Sanayicileri Derneği (DÖVSADER) ile resmen üye oldu.
2010 yılına gelindiğinde ise, Türk dövme sanayisi, iş hacmi, bilgi birikimi, teknolojisi ve Avrupa'ya olan ihracatı sayesinde EUROFORGE derneği içinde saygın bir yer edindi. Bunun bir göstergesi olarak da, 2010 yılında Brüksel'de yapılan Genel Kurulunda Alper Kanca, Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE)'nin Başkan Yardımcılığı görevine seçilen ilk Türk olmuştu. 2012 Ekim ayında ikinci defa bu göreve layık görüldü.

Alper KANCA 2 Yıllık görev süresinin dolması sonrası, bu sürede yaptığı başarılı çalışmalara gösterilen güvenin bir karşılığı olarak 26 Eylül 2014 tarihinde İsveç in başkenti stockholm'de yapılan genel kurulda üçüncü kez aynı göreve seçilmiştir.
Bu başarı Türk Otomotiv tedarikçiklerinin , Türk yan sanayicilerinin geldiği konumu ve uluslar arası arenada gördüğü kabulü vurgulaması açısından oldukça önemlidir. Otomotiv sektörünün önemli bir tedarikçisi olan Dövme sektörünün Avrupa'ya olan entegrasyonu bu sayede ivme kazanacak ve dövme sektörü dış ülkelerde daha da tanınır hale gelecektir.


*Alper KANCA Özgeçmiş

1963 Trabzon-Sürmene doğumlu, Orta ve Lise tahsilini İstanbul-Çavuşoğlu Kolejinde, İşletme lisans ve Yüksek Lisansını Viyana İktisat Üniversitesi 'nde tamamlamıştır.
1991-2007 Yılları arasında aile şirketi Kanca Dövme Çelik AŞ. de muhtelif sorumluluklar aldıktan sonra, 2008 yılından itibaren Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.
Yurt içinde ve yurt dışında bir çok mesleki kuruluşlarda üyelikleri vardır. Dövmeciler Derneğinde (Dövsader) Yönetim Kurulunda yer almaktadır. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Otomotiv Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği dışında, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nde (TAYSAD) Başkan vekili ve Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca TAYSAD Organize Sanayi Bölgesinin ( TOSB ) Başkan vekili ve Yönetim Kurulu Üyesidir. Evli, iki çocuk babası, Almanca ve İngilizce bilir.

Avrupa Dövmeciler Birliği (EUROFORGE) nin kısa tarihçesi

II. Dünya savaşı sonrasında, 1953 yılında, Alman, İngiliz ve Fransız dövme sanayici dernekleri İskoçya'da bir araya gelerek, Avrupa çatısı altında daha kapsamlı bir dernek kurmak için alt yapı çalışmalarına başladılar. Zaman içerisinde olgunlaşan bu oluşum, Avrupa ülke derneklerinin, 9 Kasım 1961 tarihinde Paris'te temeli atılan Avrupa Dövmeciler Birliği, EUROFORGE çatısı altında buluşmalarıyla resmiyet kazandı.
Zaman içerisinde diğer Avrupa ülke derneklerinin de katılımıyla büyüyen EUROFORGE, 2000 yılında yeni bir yapı ile tüm Avrupa'yı kapsayan, dövme teknolojisinin her türünü içinde barındıran, otomotivden havacılığa, iş makinelerinden madenciliğe kadar birçok alanda etkin bir konuma geldi.

Bugün, yeni yapısının 10. yılında, EUROFORGE; Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa'nın en gelişmiş on bir ülkesindeki 350'den fazla dövme sanayici üyesi ile, yaklaşık 80.000 çalışanı, 6 milyon ton dövme hacmini ve yaklaşık 15 milyar Avro'luk iş hacmini temsil etmektedir. Dövme sanayisini her alanda geliştirme amacını taşıyan EUROFORGE, uluslar arası dövme sektörü ağının genişletilmesi, ana sanayi ile çelikçiler arasında kalan dövme sanayici üyeleri için adil rekabet koşullarının oluşturulması ve devamının sağlanması, çevre çalışmaları, istatistiki bilgilerin sağlanması, sektör sorunlarının dile getirilmesi gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir.
KANCA: Alper Kanca , Üçüncü kez EUROFORGE  (Avrupa Dövmeciler Birliği'nin) Başkan Yardımcılığı Koltuğunda