kanca.com.tr | KANCA
15.7.2009   
TBMM’den ‘Hizmet’ ödülleri
ANKARA (Milliyet.com.tr)

TBMM Üstün Hizmet Ödülleri, başkanlığını eski AKP Milletvekili Akgül’ün yaptığı Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği’nin de aralarında bulunduğu 6’sı vakıf, 2’si dernek toplam 68 kişi ve kuruma verildi


TBMM Üstün Hizmet Ödülleri, bu yıl aralarında Ferit Şahenk, Ahmet Nazif Zorlu, Vural Öger ve Firuz Kanatlı gibi işadamlarının da bulunduğu sahiplerine dün törenle verildi. TBMM Üstün Hizmet Ödülleri, başkanlığını AKP eski Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül’ün yaptığı Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Kadın ve Gençlik Platformu Derneği, Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği’nin de aralarında bulunduğu 6’sı vakıf, 2’si dernek olmak üzere toplam 68 kişi ve kuruma verildi.

Törendeki konuşmasına “Millete hizmeti erdem kabul etmiş bir milletin fertleriyiz” diyerek başlayan TBMM Başkanı Köksal Toptan, “Atalarımız vakıflar kurmuş, medeniyet oluşturmuş. Günümüzün modern şartlarında da bu hizmetleri geliştirmek zorundayız” dedi.


İki hayırsever de vardı
Ödüle layık görülenler arasında iki hayırsever de vardı. İstanbul’dan ödüle layık görülen ve Türkiye’nin ilk kadın askerlerinden olan Dr. Gülsen Ataseven’in, kalp rahatsızlığını gerekçe göstererek törene katılmadığı öğrenilirken, ödülünü yeğeni Funda Akyol aldı. Ödülü almak için sahneye çıkan Akyol’a iki türbanlı kadın eşlik etti.
Sivil toplum aktivisti olan ve Gökkuşağı platformunda yer alan Ataseven’in, birçok türban eylemine iştirak ettiği öğrenildi.
Trabzonlu hayırsever İsminaz Kanca’ya oğlu ve torunları eşlik etti. Kanca’nın ödülünü Toptan’ın elinden oğlu alıp kendisine verdi. Kanca’nın KTܒye bina ve derslik yaptırdığı öğrenildi.
Okul yapımı için 2 milyon 800 TL yardımda bulunan emekli memur Gülten Çağıran’ın yaptığı yardım miktarı dikkat çekti. Çağıran, yardımları “Annemden kalan arsalar değerlendi” diye açıkladı.


İşadamlarına ödül
Üstün hizmet ödülü alanlar arasında şu isimler bulunuyor:
Su konusundaki çalışmalarıyla tanınan Ordinaryus Prof. Dr. Oktay Tabasaran, tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy, ETİ bisküvilerinin sahibi Firuz Kanatlı, kendi adına orman kuran Muhterem Okutur, Yaşar Holding’in sahibi Selçuk Yaşar, ABD’de bilimsel araştırmalar yapan Dr. Yaşar Bilgin, sinema yönetmeni Ahmet Uluçay, Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk, turizmci Vural Öger, işadamı Halit Cıngıllıoğlu.
Ödül alan hayırseverler arasında 12 ve 14 derslikli 2 ilköğretim okulu yaptıran emekli hakim Faika Erkut ve emekli doktor Raika Erkut kardeşler, Zonguldak’ta eğitime yatırım yapan avukat eşler Hikmet ile Osman Odabaş çifti de yer aldı.
Hayır işi yapanların en genci ise Zonguldak’ta eğitim kurumları yapan 42 yaşındaki İsmail Recai Şanlı oldu.


Ertuğrul Günay ayakta kaldı
TBMM Üstün Hizmet Ödülleri Töreni’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, oturacak yer bulamayınca töreni izlemedi. ANKA, Günay’ın yer bulamadığı için öfkelenerek salonu terk ettiğini duyurdu. Bakanlık yetkilileri, tören salonuna geç geldiği için yer bulamayan Günay’ın kimseyi rahatsız etmemek için salondan ayrıldığını belirtti.

KANCA: TBMM’den ‘Hizmet’ ödülleri