kanca.com.tr | KANCA
19.4.2013   
KANCA'dan 10 ilde 10 Meslek Lisesine 100 Mengene Yardımı
Türkiye Sanayisi her ay yeni bir ihracat rekoru kırıyor. Daha evvel adını duymadığımız ülkelere Türk Malı ürünler ihraç ediliyor, yurtdışı satım içinde sanayi ürünlerinin payı tarihimizde hiç olmadığı kadar yüksek bir oran tutuyor.

Bu kadar kaliteli ürünü kimler imal ediyor? Avrupa ülkelerinde kendilerine yer bulabilecek nitelikte ki Türk mallarının imalatında kimler çalışıyor, acaba yeterince yetişmiş insan var mı? İşte kritik soru burada. Türk sanayisi geçmişten gelen birikimi ile oldukça rekabetçi, yaratıcı bir seviyeye geldi ama en çok şikayet ettiği konulardan biri de iyi yetişmiş, mesleğini öğrenmiş eleman bulamıyor olmak.

Yetişmiş teknik eleman ihtiyacının hemen hemen tamamı meslek liselerinden mezun olan öğrenciler ile karşılanmaktadır. Bu öğrencilerin yetkinlik seviyeleri teorik eğitimden ziyade atölye eğitimlerinin kalitesine bağımlıdır. Meslek Okullarının makina ve teçhizat açısından sanayinin çok gerisinde olduğu acı bir gerçektir. Yani meslek lisesi öğrencilerinin en fazla zaman geçirmeleri gereken yer olan atölyeler ne yazık ki, yeterli şekilde donatılmadıkları için, öğrencilere hizmet verememekte, dersler ya boş geçmekte yada vakit öldürülmektedir. Maalesef yıllarca ihmal edilen Meslek Liselerinin uygun alet ve araçlar ile donatılması, son zamanlarda gerek sanayicilerin bağışları gerekse devletin konuya gereken önemi vermeye başlaması ile birlikte iyileşme sürecine girmiştir. Ama yılların ihmalinin bu adımlarla giderilmesi zor görünmektedir ve daha çok yapılacak iş söz konusudur.

Meslek Okulu yetkilileri; Kumpas, mengene, kaynak makinesi gibi demirbaş sınıfına giren ürünlerin Bakanlık tarafından okulun ilk kuruluş aşamasında verildiğini ve sonrasında bir daha yardım alamadıklarını vurguluyorlar. Zaman içinde yıpranan, kırılan malzemelerin maddi imkanı kısıtlı olan bölgelerde temini mümkün olmadığını belirterek, şunu ifade etmekteler :
"Ekipmanların eksik olduğu atölyelerde öğrencilerin yeterli pratik eğitimi alma imkanı olmadığından, eğitim süreci eksik kalmaktadır. Bir tane kumpası on tane öğrenciye verip "çocuklar buna kumpas derler, ölçüm yapar. Aman kırmayın, bozmayın" diyerek geri almak aslında eğitimci olarak bizlerin hiç istemediği bir şey ama ne yapalım ki, elimizdeki imkanlar kısıtlı. Öğrencilerimizin saatlerce tesviye yapması gerekiyor ama atölye ders saatlerinde ancak 5 öğrenciye bir tane mengene düşüyor. Aynı anda beş tane öğrenciyi aynı mengene de çalıştıramayacağımız için, birisi çalışıyor, diğer dört tanesi bakıyor. Böyle eğitim olmaz tabii ki. Çocuklar sadece göstermelik şekilde ellerine eğer alıyor, gerçekten mesleklerini öğrenemiyorlar. Okuldan mezun olduklarında ise, gittikleri şirkette "Siz okulda ne öğrendiniz. hiç mi kaynak yapmadınız, hiç mi tesviyecilik öğrenmediniz" sorusuna muhatap oluyorlar.

Bu sıkıntılardan yola çıkan Kanca, Ülkemizi üretimde ileriye götürecek kalifiye eleman ihtiyacını sağlayan Meslek Liselerinin atölye derslerinde kullanılmak üzere ülkemizin dört bir yanındaki 10 meslek lisesine 100 adet mengene yardımı yaptı .

Konu hakkında bilgi veren proje yöneticisi Aydın Gönül şunları söyledi :
Daha evvel Türkiye deki yaklaşık 500 Meslek Lisesine Euroforge tarafından hazırlanmış olan "Dövme teknolojisi" görsel öğretici VCD sini Türkçe ye tercüme ederek dağıtmıştık. Gönderdiğimiz tanıtım yazısında hazırladığımız bu film hakkındaki görüşlerinizi yazın ,bizimle paylaşın demiştik. Meğerse Meslek Lisesi müdürleri, öğretmenleri yıllardan beri kimse kendilerini dinlemediği için bu ilgiye hasret kalmışlar. Bir anda Türkiyenin dört bir yanından e-posta veya mektup ile hem teşekkür iletileri aldık, hem de bizlere dertlerini sorunlarını ilettiler. Baktık ki, aslında kanayan bir yaraya parmak basmışız. O günden sonra arkadaşlarımızla bir karar aldık ve teknik bilgilendirme için yaptığımız yurt içi gezilerinde bu işe de çok gönüllü olan arkadaşımız -Şenol Göktürk- bir çok Meslek Lisesini birebir ziyaret etti, hocalarla konuştu, nelere ihtiyaçları olduğunu belirledi. Gördük ki meslek liselerinde bir çok alet, araç eksiği var. Bunun üzerine zaten eğitim konusunda bu güne kadar parmakla gösterilecek bir çok girişime destek vermiş şirket sahiplerimize konuyu açtık. Alper KANCA bey bu projemizi duyunca çok sevindi ve o andan itibaren sürekli bizleri destekledi, sık sık hangi safhada olduğumuzu , neden geç kaldığımız vs. sordu.

Yardım yaptığımız okullar ekonomik olarak kalkınmamış bölgelerden seçildi. Okul yöneticileri ile birebir görüşüldü. ihtiyaçları belirlendi. Ürünlerimiz kapılarına kadar teslim edildi. 2012-2013 öğretim yılı ikinci döneminde öğrencilerimiz ürünlerimizi kullanmaya başladı.

Öğretmenlerden teşekkür mektupları, fotoğraflar geliyor. Bunlar bizi çok sevindiriyor, şirket içinde arkadaşlarımıza gösteriyoruz.
Gelen mektuplarda "Bu kampanyanız ile sadece bize destek vermiyor, aynı zamanda nitelikli eleman konusundaki kendi ihtiyaçlarınız için de doğru bir sosyal sorumluluk örneği gösteriyorsunuz " diyorlar.

Doğru alanda doğru zamanda yaptığımız bu yardımları ilerleyen yıllarda da devam ettireceğiz.

Yardım yapılan Okulların Listesi
Suluova Şehit Erkan Ayas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi - AMASYA
Veteriner Sağlık Meslek Lisesi - SAMSUN
Bucak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi - BURDUR
Artvin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi - ARTVİN
Kepez ATATÜRK Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ANTALYA
Dursunbey Endüstri Meslek Lisesi- BALIKESİR
Şebinkarahisar Endüstri Meslek Lisesi- GİRESUN
Hatice bayraktar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi - KOCAELİ
Sürmene Türk Telekom Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi - TRABZON
Zile Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi TOKAT
KANCA: KANCA'dan 10 ilde 10 Meslek Lisesine 100 Mengene Yardımı