“Bu topraklara kazandırılacak en değerli eser, gençlerin geleceği için yapılacak yatırımdır.”

Abdullah Kanca 1934 yılında Sürmene de doğdu. Orta-lise ve Meslek Y. Okulunu tamamladı. 1954-1965 yıllarında Sürmene de ticaretle iştigal etti. Bu yıllarda cemiyet ve dernek faaliyetlerinde bulundu. 1962 yılında kuruluşunda bulunduğu Ziraat Odasının Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Fındık-çay üretimi için Devlet Planlama ve Bakanlıklar nezdinde çalışmalarda görev aldı.

1965 yılında İstanbul Topkapı da çekiç, keser imalatına başladı. 1976 da Türkiye nin en modern El Aletlerini fabrikasını kurdu. 2004 yılında Gebze-Şekerpınar da yeni üretim tesislerine taşınan, Türkiye ve Avrupa nın büyük otomotiv devlerine  parça üreticiliği yapan KANCA A.Ş.nin 2007 yılına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Evli ve 4 çocuk babası olan Abdullah Kanca TAYSAD (Taşıt Araçları yan Sanayicleri Derneği) ve  TOSB Organize Sanayi Bölgesi Başkan V., ISO Meslek Komitesi  ve TOBB Sektör Kurulu üyeliği  görevlerinde de bulundu.

Ülkesinden kazandıklarını yine bu ülkeye geri ödemek amacı ile yıllarca  eğitime ve hayır amaçlı kurumlara verdiği desteği, 2006 sonunda Trabzon da inşaatına başlanan "KTÜ Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu" ile en ileri noktaya çıkardı. Bu güzide eser , gençlerimizin iş sahibi olmasını sağlayarak ülkemiz ekonomisine ve özellikle göçün azalmasına katkıda bulunacaktır. Abdullah Kanca Ocak 2007 yılında vefat etmiştir.

Scroll